Przejdź do treści
Wczytuję...

dezynfekcja płynem biobójczym

Na pograniczu tego co uznajemy za organizmy żywe i czego na pewno byśmy za nie nie uznali funkcjonują wirusy. Drobne cząsteczki, mniejsze od przeciętnej bakterii niemal stukrotnie, otaczają nas wraz z milionami innych mikroorganizmów. Dopiero kiedy wejdą w kontakt z życiem, ludzką komórką, przejmują kontrolę nad funkcjami odpornościowymi. Nasze przeciwciała są w stanie obronić się przed większością ataków drobnoustrojów bez pomocy z zewnątrz, chyba że…

Zabija 99,99 %...

Sezon wzmożonych zachorowań i zwiększona podatność na infekcje w stanach osłabienia to mieszanka wybuchowa. Wbrew powszechniej opinii nie pomogą wtedy zimna temperatura panująca na zewnątrz a i domowe sposoby na walkę z przeziębieniem bywają zawodne. A gdy już zachorujemy, pamiętajmy, że nie ma „leku na wirusa” a antybiotyki działają jedynie na bakterie.  

Jedynym sposobem o potwierdzonej skuteczności w walce z mikrobami jest kontrola ich populacji czyli profilaktyka. Prawdziwa dezynfekcja to proces, który gwarantuje pozbycie się wszystkich rodzajów mikroorganizmów chorobotwórczych ze skutecznością wynoszącą 99,99 %. Takie działanie gwarantują tylko środki o działaniu biobójczym, które eliminują bakterie, wirusy i grzyby ze wspomnianą skutecznością 99,99 % gwarantowaną przez producenta.

Żele antybakteryjne nie działają

Jedna komórka bakteryjna wytwarza kolonie ośmiu milionów bakterii w czasie mniejszym niż 24 godziny. Aby uniknąć ich namnażania i ryzyka choroby, należy czyścić i dezynfekować otoczenie, w którym przebywamy. Żele antybakteryjne, środki czyszczące i kosmetyki bardzo często nie posiadają deklarowanej skuteczności w pozbywaniu się mikrobów. Nawet zapis „antybakteryjny” nie jest doprecyzowany na tyle, by mu ufać.

Preparaty biobójcze muszą być przebadane na tych organizmach, od których mają nas chronić:

  • bakterii (m.in. pałeczka ropy błękitnej, enterokoki, gronkowiec złocisty)
  • grzybów (m.in. Candida albicans, Kropidlak czarny)
  • wirusów (m.in. AH1N1, Herpes, koronawirusy)

Dlaczego środek biobójczy a nie antybakteryjny?

Większość zarazków przenoszona jest przez dłonie, zaś dotykane przez nie przedmioty to ich największe siedlisko. Umywalka, prysznic, płytki, pokrywy toalet, wykładziny, wnętrza samochodów, zabawki, wycieraczki przed drzwiami, telefony, klamki… to tylko niektóre miejsca krytyczne, którym warto się przyjrzeć w naszym domu i poza nim. Jeżeli chcemy mieć pewność pomyślnej dezynfekcji, stawiajmy na preparaty biobójcze, ponieważ:

1. Ich działanie jest udokumentowane badaniami

W przeciwieństwie do kosmetyków środki biobójcze mają potwierdzoną skuteczność tego, co deklarują na etykiecie. Jak udowodnić bowiem, że krem „odmładza” lub „ujędrnia”?

2. Jako jedyne są skuteczne na koronawirusa i inne wirusy osłonkowe

Zawdzięczają to składnikowi aktywnemu – alkoholowi – którego stężenie powinno wynosić co najmniej 60 %. Na kosmetyku znajdziemy ogólny wykaz składników bez ilości procentowych.

3. Są zarejestrowane jako produkt do dezynfekcji a nie kosmetyk

Kosmetyk nie potrzebuje przejść badań mikrobiologicznych potwierdzających jego skuteczność wobec mikrobów, bo to nie jest jego głównym zadaniem. Środki biobójcze są stworzone do tego konkretnego celu.

4. Posiadają zalecenia co do stosowania

W przypadku żeli antybakteryjnych nie udostępnia się takich informacji, ponieważ nie udowodniono ich skuteczności. Na etykiecie środków biobójczych znajdziesz wskazówki co do ilości potrzebnej do dezynfekcji i przybliżonego czasu działania.

Zalety i wady dezynfekcji biobójczej

Dezynfekcja to już nie tylko kwestia naszego wyboru, ale także wymóg. Wśród licznych sposobów największą popularnością cieszy się właśnie dezynfekcja biobójcza, ponieważ jest tania i szybka w porównaniu z innymi metodami. Likwiduje bakterie i wirusy w pomieszczeniu, gdzie przebywały osoby chore i pozbywa się nieprzyjemnego zapachu. Należy tylko wybrać odpowiedni preparat dezynfekujący dostępny w wielu wariantach – sprayu, koncentratu, gotowego płynu – do konkretnego zastosowania. Decydując się na taką formę dezynfekcji, należy mieć na uwadze, że niektóre powierzchnie są wrażliwe na działanie środków biobójczych i mogą ulec szybszemu zniszczeniu. Ponadto dla własnego bezpieczeństwa i komfortu należy sprzątać w rękawiczkach i zapewnić sobie dostęp do świeżego powietrza.

Beata

Leave a Comment