Przejdź do treści
Wczytuję...

praca

Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, wirus SARS-CoV-2 to rodzaj koronawirusa przenoszony drogą kropelkową. Oznacza to tyle, że materiał zakaźny znajduje się w tym aerozolu, który wdychamy podczas kichania lub kaszlu. Ponadto wirus ten może być przenoszony także drogą kontaktową. W praktyce wygląda to w ten sposób, że wystarczy dotknięcie powierzchni zakażonej i przeniesienie tego na usta, oczy lub nos. Na chwilę obecną nie posiadamy innych informacji na temat innych dróg, którymi moglibyśmy się zarazić.

W związku z aktualną sytuacją panującą w naszym kraju, szczególnie ważne jest dbanie o swoje zdrowie a także troska o innych. Ogromne znaczenie ma dezynfekcja. O ile dbamy o prywatną przestrzeń w domu, myjąc ręce według zaleceń i używając do tego wody z mydłem, odkażając je oraz wszystkie powierzchnie użytkowe, powinniśmy pamiętać także o innych przestrzeniach. 

W przestrzeni publicznej obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust. W tym celu sprawdzą się zarówno maseczki jednorazowe, jak i wielorazowe. Stosując dodatkową ochronę warto wybrać maseczkę z filtrem. Co więcej – maseczki z filerem węglowym chronią nas także przed szkodliwym działaniem smogu. W sklepach znajdziemy dostępne środki dezynfekujące, z których powinniśmy korzystać zarówno wchodząc na zakupy, jak i opuszczając sklep. Ale jak poradzić sobie z ochroną swojego zdrowia w miejscu pracy?

Płyn do dezynfekcji w miejscu pracy – rzecz obowiązkowa

Podstawowym środkiem ostrożności, który powinien być zapewniony w każdym miejscu pracy, jest płyn do dezynfekcji rąk i powierzchni. Bez względu na rodzaj wykonywanej pracy i zawód, powinniśmy bezwzględnie z niego korzystać, gdy tylko mamy taką możliwość. Znaczenie ma także dystansowanie społeczne. Minimalizuje to ryzyko przenoszenia zakażenia między ludźmi poprzez ograniczenie kontaktów. Stąd sporo pracodawców zaleca pracę zdalną. Jeśli mamy taką możliwość, korzystajmy z niej.

Do dodatkowych zabezpieczeń, które są stosowane i nadal zalecane do wdrożenia jest noszenie maseczek – tak jak w przestrzeni publicznej lub innych osłon, które zyskały popularność – z plexi czy ze szkła. Zaleca się także zachowanie dystansu również w miejscu pracy. Odległość właściwa wynosi 1,5 – 2 metrów.  Powinna ona obowiązywać we wszystkich powierzchniach, w których przemieszczamy się w godzinach racy – niezależnie od tego, czy pracujemy w biurze, w którym preferuje się system open space, jak i w powierzchniach socjalnych, stołówkach, szatniach, czy innych powierzchniach wspólnych. Pracodawca oczywiście powinien w każdym z tych miejsc ustawić dozownik z płynem do dezynfekcji. 

Dlaczego dystans społeczny ma znaczenie?

Aktualna wiedza medyczna z zakresu wirusa przedstawia następujące badania – przenosi się on drogą kropelkową. Jeżeli więc osoba chora mówi, kicha i kaszle, wydzielina w postaci tak zwanego aerozolu wydostaje się rzecz jasna na zewnątrz na odległość około 1-2 metrów. Jeśli zatem druga osoba, która ma kontakt z zakażoną, nie posiada żadnej ochrony, wirus atakuje jej nos i usta, co daje ogromne ryzyko zakażenia. To samo dotyczy innych powierzchni. Wyżej opisany przypadek dotyczy zachowania odległości i konieczności zasłaniania nosa i ust. Jeżeli założymy, że w tej potencjalnej sytuacji między rozmówcami znajduje się biurko czy inna powierzchnia, jak sprzęt albo narzędzia pracy, wirus opada po prostu na nie. Osiada on na powierzchnię danego przedmiotu. W ten sposób istniej możliwość zakażenia się nim drogą kontaktową.

Jak unikać przenoszenia wirusa?

Czy płyn do dezynfekcji powinien być używany w miejscu pracy? Używanie płynu do dezynfekcji w miejscu pracy ma ogromne znaczenie. Powinniśmy dezynfekować nie tylko ręce, ale powierzchnie wspólne oraz sprzęt, na którym pracujemy. Płyn do dezynfekcji by był skuteczny, powinien mieć nie mniejsze stężenie alkoholu niż 60%. Oczywiście ogromne znaczenie ma jego prawidłowe aplikowanie i dokładne dezynfekowanie dłoni. Niezależnie od wykonywanej pracy, używajmy rękawiczek jednorazowych w celu przecierania powierzchni na której pracujemy i dbajmy także o własny sprzęt potrzebny do wykonywania pracy. Jeżeli naszym narzędziem pracy jest laptop – dbajmy o jego dezynfekcję. Rzecz dotyczy wszystkich możliwych do zdezynfekowania przedmiotów.

Inga Durew

Leave a Comment