Przejdź do treści
Wczytuję...

dezynfekcja

Zapewnienie pełnego dostępu do środków dezynfekujących jest nie tylko obowiązkiem szpitali i placówek służby zdrowia. W związku z aktualną sytuacją i panująca pandemią, w płyny do dezynfekcji wyposażone są już nie tylko nasze domostwa, ale również zakłady pracy oraz miejsca użyteczności publicznej. W każdym sklepie, restauracji, miejscach kultury, na wejściu znajdziemy instrukcję jak prawidłowo korzystać z płynu do dezynfekcji rąk zarówno wchodząc do danego miejsca, jak i z niego wychodząc.

Po co właściwie jest ta cała dezynfekcja?

Celem dezynfekcji i używania różnego rodzaju płynów do tego przeznaczonych, jest uniknięcie rozprzestrzeniania się wirusów, drobnoustrojów, a także zakażeń krzyżowych. Ale jaki płyn powinniśmy wybrać, by spełniał określone zadanie?  A może wystarczy jeden uniwersalny, którym możemy odkazić ręce, a także miejsca użytkowe w domu (na przykład baty kuchenne czy klamki)?

Czy każdy płyn do dezynfekcji rąk jest skuteczny?

Wybierając produkty dostępne w naszej ofercie, mają Państwo pewność skuteczności ich działania oraz najwyższej jakości. Czym powinien wyróżniać  się płyn do dezynfekcji rak, by przynosił efektywne skutki swojego działania? Przede wszystkim taki płyn do dezynfekcji powinien być wykonany na bazie alkoholu. Czytając skład na buteleczce, warto zwrócić uwagę na jego stężenie. Jego minimalna wartość to 60%. Ponadto spore znaczenie ma również konsystencja płynu do dezynfekcji. Jeżeli będzie zbyt rzadki, może to utrudniać jego aplikację i skuteczne dezynfekowanie rąk. Będzie on spływał, przez co nie rozprowadzi się dobrze na skórze. Z różnych dostępnych na rynku ofert możemy także wybrać żel lub piankę do dezynfekcji. Oczywiście wszystko zależy od przeznaczenia konkretnego płynu i oczekiwań, jakie mamy względem niego.

Osoby szczególnie wrażliwe na zapachy, powinny również wrócić uwagę na ten aspekt, podczas wyboru płynu do dezynfekcji. Silny i drażniący zapach może niektórych zniechęcić. W zależności od producentów płynów do dezynfekcji, możemy oczekiwać i spodziewać się także różnych aromatów, które są dodawane do tych środków. Ich celem jest neutralizowanie woni alkoholu. Oczywiście aromatyzowany płyn do dezynfekcji nie jest obowiązkowy. Podajemy jedynie taka alternatywę. Niezwykle ważna jest także skuteczność płynu do dezynfekcji i to koronny argument, który powinien zachęcić nas do jego zakupy. Przyjmuje się, że jego skuteczność jest niemalże dziesięciokrotnie wyższa niż w przypadku używania mydła. Dezynfekując ręce za pomocą płynu, możemy uchronić się przez  bakteriami, a także wirusami. Ponadto płyn do dezynfekcji nie wymaga spłukiwania. Zaleca się jego stosowanie niezależnie od wieku, szczególnie ze względu na szybkie działanie. Już w 20 sekund po jego użyciu niszczone są bakterie i wirusy.

Dezynfekcja przy dziecku

Płyn do dezynfekcji sprawdzi się także dla najmłodszych. Warto zwrócić uwagę na to, by zabawki dziecka i wszystkie przedmioty, które może wkładać do ust, były czyste i wolne od bakterii i wirusów. Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie dziecka i chcemy  pełni o nie zadbać, warto mieć zawsze przy sobie płyn do dezynfekcji. Niewielka buteleczka  z tym środkiem doskonale  spełni swoje zadanie na placach zabaw czy podczas spacerów. Dzieciom w wieku szkolnym można ją również włożyć do tornistra czy plecaka. 

Ponadto noworodki i niemowlęta są szczególnie narażone na działanie bakterii i wirusów. Ich odporność dopiero się rozwija, a naszym celem jest ochrona najmłodszych. Jak zadbać o ich zdrowie? Należy przede wszystkim pamiętać, że skóra niemowląt jest niezwykle wrażliwa i podatna na różnego rodzaju podrażnienia. Dlatego dla najmłodszych powinniśmy wybrać inny płyn do dezynfekcji niż ten, który sami używamy codziennie. Warto zwrócić uwagę na to, by taki preparat miał w swoim składzie łagodzącą allantoinę,  a także posiadał oznaczenia, że jest preparatem antyalergicznym. Oczywiście obowiązkiem jest także oznaczenie neutralnego pH dla ludzkiego ciała.

Jak prawidłowo dezynfekować ręce?

Przede wszystkim warto wybrać płyn do dezynfekcji (lub inny środek typu żel czy pianka), którego stężenie alkoholu wynosi minimum 60%. By prawidłowo dokonać dezynfekcji rąk, konieczne jest postępowanie według określonej instrukcji. Najpierw należy nanieść na dłonie odpowiednią ilość preparatu, tak by były całkowicie zwilżone. Następnie konieczne jest pocieranie dłonią o dłoń, rozprowadzając po nich preparat na całej powierzchni. Należy dokładnie pocierać wewnętrzną część dłoni prawej o grzbietową część lewej. Czynność należy powtórzyć postępując także odwrotnie.

Kolejnym krokiem jest splecenie palców i pocieranie wewnętrznych części dłoni. Niezbędne jest dokładne zdezynfekowanie palców. W tym celu składamy jedną dłoń drugą i pocieramy je o siebie. Na końcu obrotowym ruchem pocieramy prawą dłonią lewy kciuk i odwrotnie. By dopełnić całe działanie, opuszkami palców lewej dłoni pocieramy wnętrze prawej. Czynność powtarzamy także  stosunku do drugiej dłoni. Po dokonaniu tego zabiegu i wyschnięciu preparatu, nasze dłonie są zdezynfekowane.

Płyn do dezynfekcji a czas poświęcony na dokładne zastosowanie go

Cały zabieg dezynfekowania rąk trwa 30 sekund. Jeśli dokonamy go dokładnie, zachowując kolejność i powtarzając wszystkie czynności za każdym razem, dbamy o profilaktykę zdrowotną swoją i innych,  którymi możemy mieć kontakt. Pozbywamy się bakterii i wirusów w tak krótkim czasie, co może mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie.

Inga Durew

Leave a Comment