Przejdź do treści
Wczytuję...

covid

W każdej walce wiedza daje siłę, dlatego tak ważne jest, by w obecnej sytuacji korzystać z metod o potwierdzonej skuteczności. Środki do dezynfekcji zwalczające wirusa COVID 19 zmniejszają prawdopodobieństwo transmisji poziomej a tym samym zapewniają bezpieczeństwo nam oraz osobom w naszym otoczeniu.

GIS radzi: jakie środki dezynfekcji wybrać?

Dziś wiemy, że w walce z COVID 19 niezastąpione są higiena, czyszczenie i dezynfekcja środkami odkażającymi. Dzięki wytycznym rządowym znamy wykaz substancji czynnych zatwierdzonych pod kątem ich zastosowania w produktach dezynfekujących i biobójczych. Skuteczne środki do dezynfekcji COVID 19 to takie, które całkowicie odkażają powierzchnię jednocześnie pozostając bezpiecznymi dla naszego zdrowia. Jak zaznacza Główny Inspektor Sanitarny ważny jest nie tylko składnik czynny, ale jego odpowiednie stężenie, zalecenia co do stosowania, dawki oraz uzyskane zezwolenie na dopuszczenie do obrotu. Tylko ten zestaw cech gwarantuje 100% skuteczność w walce z koronawirusem.

Środki do dezynfekcji dłoni – skuteczne na COVID

Mimo stanu zagrożenia wszyscy próbujemy żyć normalnie. W porządku dnia zachodzą jednak pewne zmiany. Częściej myjemy dłonie i odkażamy je nawet bez dostępu do wody. Udowodniono, że COVID 19 może przetrwać dobę na papierze a nawet trzy doby na stali czy plastiku. Dotykając ich powierzchni a później ust, stwarzamy realne zagrożenie transmisji, dlatego dbanie o higienę jest od teraz priorytetem nas wszystkich. Do dezynfekcji dłoni mogą być stosowane produkty lecznicze do dezynfekcji skóry ale także niektóre produkty, zarejestrowane jako produkty biobójcze. Najpowszechniejszym składnikiem wirusobójczym na rynku jest etanol i to on wchodzi w skład większości środków do odkażania rąk i dezynfekcji powierzchni.

Pamiętajmy: zdecydowana większość wszystkich infekcji wywoływanych jest przez niedostateczną higienę rąk. Prawdziwa dezynfekcja zaczyna się więc od nas i na nas się kończy.

Alkohol etylowy jest przeznaczony do higienicznej dezynfekcji rąk metodą wcierania bez użycia wody. Sprawdza się więc wszędzie tam, gdzie zależy nam na szybkim i skutecznym umyciu dłoni z jednoczesnym zminimalizowaniem ryzyka kontaktu z obcą powierzchnią. Alkohol etylowy, choć skuteczny, działa wysuszająco na skórę. Jego częste stosowanie narusza barierę lipidową naskórka, powodując reakcję kontaktową w postaci zaczerwienienia, pieczenia i swędzenia. To z kolei ułatwia dostęp chorobotwórczych drobnoustrojów do naszego organizmu. Dlatego dobrze, gdy środki do odkażania rąk zawierają składnik nawilżający, który zadziała ochronnie i kojąco. Dodatek olejku eterycznego zmniejszy zaś nieprzyjemny zapach, dzięki czemu stosowanie produktu będzie przyjemniejsze.

Środki do dezynfekcji powierzchni

Wytyczne przeciwepidemiczne nie omijają punktów usługowych oraz pomieszczeń użyteczności publicznej obwarowanych odtąd licznymi obostrzeniami. Punktami zapalnymi w miejscach dużych skupisk ludzi są powierzchnie takie jak: blaty, parapety, klamki, poręcze, uchwyty, przybory biurowe, przyciski, terminale itp. Skuteczne środki do dezynfekcji COVID 19 wykazują szybkie działanie wirusobójcze na każdej użytej powierzchni a ponadto są bezpieczne w kontakcie ze skórą. Należy zwrócić uwagę, że optymalne stężenie alkoholu w preparacie dezynfekującym wynosi 70%, zaś zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie, będzie nieskuteczne. Ponadto każdy środek do dezynfekcji powierzchni posiada swoje specjalne przeznaczenie. Inne wymogi stawia przed nami branża medyczna czy kosmetyczna, jeszcze inne biuro czy dom.

Czy każdy preparat dezynfekuje tak samo? Niestety nie, dlatego jeżeli chcemy zyskać pewność, szukajmy na opakowaniu oznaczenia EN 14476. Ono jest gwarantem jakości i naszego bezpieczeństwa, w przeciwnym razie nie możemy mieć pewności, że produkt różni się czymś od zwykłego mydła.

Beata

Leave a Comment