Przejdź do treści
Wczytuję...

preparaty

W związku z aktualną sytuacją panującą na świecie i rozprzestrzenianiem się koronawirusa, zapotrzebowanie na płyny do dezynfekcji i różnego rodzaju preparaty bakteriobójcze wzrosło gwałtownie. Początkowo doszło do sytuacji, że zaczęło brakować podstawowych środków higieny, takich jak płyny do dezynfekcji, maseczki jednorazowe i rękawiczki jednorazowe nawet w szpitalach i obiektach służby zdrowia. Sytuacja jednak została szybko opanowana. W sklepach – zarówno stacjonarnych jak i internetowych – obecnie możemy wybierać wśród szerokiego asortymentu preparatów dezynfekujących. Jakie środki do dezynfekcji powinniśmy kupić, by spełniały one swoją funkcję ochronną? Na co zwrócić uwagę?

Wybór płynów do dezynfekcji i preparatów biobójczych – na co zwrócić uwagę?

Przed dokonaniem zakupu warto zapoznać się z podstawowymi informacjami, dotyczącymi środków dezynfekujących. Różnią się one obszarem zastosowania, miejscem, do którego są przeznaczone oraz składem. Mając na myśli miejsce ich przeznaczenia chodzi o to, że inne preparaty i środki dezynfekujące dedykowane są dla branży medycznej czy kosmetycznej, inne stosowane są przez producentów żywności, zaś inne wybierzemy do biura czy do domu. Warto jednak pamiętać o tym, że dostępność preparatów przeznaczonych do dezynfekcji jest regulowany prawnie. Odpowiada za to Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 528/2012 z 22 maja 2012 roku. Oczywiście podczas produkcji danego preparatu muszą być zachowane odpowiednie normy, a same produkty poddawane są konkretnej klasyfikacji.

Preparat biobójczy – co to właściwie takiego?

Produktami biobójczymi nazywane są substancje, których przeznaczeniem jest niszczenie (bądź unieszkodliwienie) organizmów szkodliwych, do których zalicza się również czynniki chorobotwórcze. Ponadto ich zadaniem jest zapobieganie działania tych szkodliwych czynników oraz ich całkowite zwalczanie. Aktualnie wyróżnia się cztery kategorie preparatów biobójczych, do których zaliczamy środki dezynfekujące, produkty konserwujące, preparaty do zwalczania szkodników i inne (pozostałe). Oczywiście w każdej z wyróżnionych kategorii istnieje dodatkowy podział, oznaczający dodatkowe grupy, które uwzględniają podział wspomnianych preparatów biobójczych pod względem ich użycia.

Preparaty biobójczy do dezynfekcji rąk

W przypadku ludzi znaczenie mają preparaty biobójcze z kategorii środków dezynfekujących. Aktualnie możemy wyróżnić ich trzy grupy, którym odpowiadają konkretne normy: środki bakteriobójcze EN 1499, EN 1500, EN 12791, środki grzybobójcze EN 13624, środki wirusobójcze EN 14476. Produkty te przeznaczone są do dezynfekcji rąk.

Na co zwrócić uwagę kupując preparat biobójczy?

Przed dokonaniem zakupu odpowiedniego preparatu biobójczego, powinniśmy dokładnie zapoznać się z jego etykietą. Na niej z kolei najdziemy szczegółowe informacje dotyczące numeru pozwolenia nadanego przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, wskazówki dotyczące prawidłowego użytkowania preparatu wraz z częstotliwością stosowania go i sposobu dawkowania. Ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę ,są również informacje przedstawiające możliwe skutki uboczne oraz działania niepożądane, a także wskazówki z udzieleniem pierwszej pomocy w razie ich wystąpienia.

Inga Durew

Leave a Comment