Przejdź do treści
Wczytuję...

owoce

Środki dezynfekujące nie są zwykle stosowane do powierzchni mających kontakt z żywnością, ponieważ mogą pozostawić szkodliwe dla zdrowia pozostałości. Tymczasem, także one wymagają szczególnej troski w dobie pandemii koronawirusa. Cel to zapobieganie chorobom poprzez zapewnienie, że powierzchnie mające kontakt z żywnością są czyste i bezpieczne.

Powierzchnie, które stykają się z żywnością to oczywiście przybory kuchenne, deski do krojenia, sztućce, ale także lodówka czy kuchenka mikrofalowa. Żywność może kapać, ściekać lub rozpryskiwać, dlatego tak ważne jest, by odpowiednio często czyścić i odkażać także te obszary, które nie mają bezpośredniego kontaktu z żywnością, ale również są narażone na rozwój chorobotwórczych patogenów. Przykłady takich miejsc to m.in. kuchnia, restauracja, stołówka, produkcja.

Metoda chemiczna – za i przeciw

Do ważnych czynników, które decydują o wyższości metody chemicznej w dezynfekcji powierzchni należą: skuteczność w ograniczaniu zanieczyszczenia mikrobiologicznego przy stosunkowo niskich kosztach, łatwość aplikacji, dostępność. Jak każda metoda, także ona posiada pewne wady, m.in. potrzebę częstego powtarzania, koszty własne: czas oraz wysiłek, możliwe właściwości toksyczne/drażniące. Ponadto dużo zależy tu od nas – począwszy od wyboru środka, na stosowaniu się do zaleceń kończąc. Przed zakupem upewnij się, że środki chemiczne są przeznaczone do kuchni lub restauracji i są odpowiednie do powierzchni mających kontakt z żywnością.

Metoda 3-ech etapów

W przypadku powierzchni mających kontakt z żywnością środki dezynfekujące używamy jako ostatnie. Najpierw usuwamy brud i resztki jedzenia myjąc przedmioty w detergencie, który zmniejsza napięcie powierzchniowe wody i tym samym odkleja zbędne pozostałości. Ponadto niektóre zanieczyszczenia, mogą dezaktywować lub prowadzić do zmniejszenia skuteczności środków dezynfekujących. Drugi etap to płukanie w ciepłej wodzie w celu pozbycia się detergentu. Dopiero wtedy dezynfekujemy powierzchnię, aby usunąć mikroorganizmy niedostrzegalne dla oczu. Czyste przybory kuchenne przechowuj zakryte, z dala od podłogi, gdyż tam będą bardziej narażone na zabrudzenia.

Co z domowymi sposobami?

Regularne i skuteczne czyszczenie może być ważniejsze niż stosowanie środka dezynfekującego. Trzeba jednak rozprawić się z mitami i powiedzieć to jasno: produkty typu olejek herbaciany, soda oczyszczona, ocet, ozon i związki srebra nie są środkami dezynfekującymi przeznaczonymi do kontaktu z żywnością. Mogą być skuteczne w usuwaniu brudu, a więc jak najbardziej znajdą zastosowanie w pierwszym etapie mycia. Środek odkażający ma na celu ograniczenie występowania i rozwoju zarazków na powierzchni. Środki dezynfekujące zwykle wymagają dłuższego czasu kontaktu z powierzchnią, aby zadziałały, np. 10 minut. Nigdy nie mieszaj razem różnych rodzajów chemikaliów i nie dodawaj mydła do roztworu, aby zwiększyć jego siłę.

Środki ostrożności

Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie produktu. Chroń się przed kontaktem z chemikaliami nosząc rękawiczki. Przeczytaj etykietę, aby uzyskać informacje na temat wymaganego wyposażenia. Otwieraj drzwi i okna podczas czyszczenia, aby zmaksymalizować cyrkulację powietrza i zminimalizować ryzyko dla zdrowia. Używaj jednorazowych ręczników papierowych do czyszczenia chemikaliami w sprayu. Ściereczki do wycierania mogą przenosić zarazki, jeśli nie zostaną zdezynfekowane między użyciem na wielu powierzchniach. Ściereczki do wycierania są wskazane przy większych porządkach, gdy roztwory są przygotowywane w wiadrze, pozwalając na całkowite zanurzenie ich w roztworze.

Beata

Leave a Comment